Skip to main content

Instytut Polsko - Skandynawski - Dania

Polsk-Skandinavisk Forskningsinstituts - København Denmark

Instytut Polsko - Skandynawski - Dania
Instytucja partnerska Stałej Konferencji MABPZ

Pracownicy Instytutu Polsko - Skandybawskiego w Kopenhadze zapraszani są na obrady poszczególnych sesji Stałej Konferencji Muzeów Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie w charakterze gości – prelegentów.

Instytut Polsko-Skandynawski w Kopenhadze powołany został 3 października 1985 w Kopenhadze jako fundacja. Akt założycielski podpisali: dr Tadeusz Głowacki (fundator), Emil Ashřj i Eugeniusz S. Kruszewski, który został jego dyrektorem. Zgodnie ze statutem IPS posiada charakter stowarzyszenia naukowego z Radą Naukową do kompetencji której należy powoływanie 15 członków zwyczajnych i 10 członków korespondentów.

Zadaniem Instytutu Polsko-Skandynawskiego jest inspirowanie, prowadzenie i popieranie badań naukowych w zakresie stosunków polsko-skandynawskich, organizowanie konferencji naukowych oraz działalność wydawnicza. Do Instytutu włączono pracownię naukową w Kopenhadze (istniejącą od 1971), wydawnictwo „Kronika” w Sztokholmie (istniejące od 1972 roku), archiwum i bibliotekę w Kopenhadze. Instytut zrzesza naukowców polskich na emigracji jak i naukowców z uniwersytetów skandynawskich (Joergen Morgensen).

Po 1990 roku jego członkami są też naukowcy z Polski, zajmujący się problematyką skandynawską. Instytut wydaje pismo Rocznik Instytutu Polsko-Skandynawskiego oraz opracowania monograficzne. Od 1995 roku przyznawana jest Nagroda im. Stanisława Sawickiego za prace dotyczące związków Polski z krajami skandynawskimi.

W archiwum Instytutu przechowywane są materiały dotyczące polskiego wychodźstwa w Skandynawii. Instytut od 1990 roku współpracuje z uniwersytetami w Polsce, głównie z katedrami skandynawistyki. Organizuje również konferencje naukowe. Placówka prowadzi też ewidencję grobów poległych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych w państwach skandynawskich.

To nie jest oficjalna strona Instytutu.

KONTAKT & INFO


ADRES

Instytut Polsko - Skandynawski
Østerbrogade 230
2100 København
Denmark

telefon & email

T: +--- --- --- --- ---

FORMULARZ KONTAKTOWY

Postaci
Współczesne | Historyczne | Autorzy Publikacji


Publikacje & Aktualności


Sesje MABPZ | Uczestnictwo



Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

The Polish Museum of America
Muzeum Polskie w Ameryce
984 N. Milwaukee Ave.
Chicago, IL. 60642
USA

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+1-773-384-3352 [ext. 2111]

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika