Skip to main content

Eugeniusz Stanisław Kruszewski

Polski historyk i działacz emigracyjny.
Jeden z założycieli instytutu Polsko - Skandynawskiego w Kopenhadze.
Gość stałej Konferencji MABPZ

Prof. Eugeniusz Stanisław Kruszewski

Prof. Eugeniusz Stanisław Kruszewski (ur.13 listopada 1929 w Zbąszyniu) W latach 1950-1957 był oficerem w Ludowym Wojsku Polskim, a po zwolnieniu ukończył studia ekonomiczne w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie (1957-62, magister ekonomii). Na emigracji politycznej od 1969 w Danii.

Studia doktoranckie w Instytucie Ekonomii w Kopenhadze (1971-73), a następnie na Wydziale Prawa i Nauk Politycznych Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie w Londynie zakończone doktoratem nauk politycznych w 1975. Habilitacja w zakresie historii stosunków międzynarodowych w 1980. Profesor zwyczajny na Wydziale Nauk Społecznych (1985-1999) i Wydziału Humanistycznego (1998-2009) PUNO.

Aktywny działacz polityczny rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. Założyciel pisma „Kronika. Poświęcona sprawom polskim” (1971-1885), dyrektor (od 1985). Od 16 lipca 1976 sprawował stanowisko delegata Rządu RP na uchodźstwie na teren Danii z tytułem ministra pełnomocnego, zwolniony z tej funkcji 31 lipca 1988 został jednocześnie mianowany pełnomocnikiem emigracyjnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych na Danię.

Od 1985 stoi na czele Instytutu Polsko-Skandynawskiego w Kopenhadze.

Inicjator Nagrody naukowej im. Stanisława Sawickiego za prace w języku polskim lub językach obcych o związkach Polski z krajami regionu skandynawskiego i wiedzy o Skandynawii w Polsce (od 1995). Członek: Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie, Katolickiego Towarzystwa Historycznego w Danii, Instytutu Kaszubskiego, Akademii Historii i Literatury Polskiej oraz Słowiańskiej im. Adama Mickiewicza, Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie i Polskiego PEN-Clubu. Mieszka w Kopenhadze.

Gościnne wykłada na poszczególnych sesjach Stałej Konferencji MAB.

 

ŹRÓDŁO: WIKIPEDIA / Eugeniusz S. Kruszewski→

 

Publikacje tego autoraStała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika