Skip to main content

Izabela Landsberger-Poznańska

Darczyńca i mecenas Muzeum Polskiego w Rapperswil.

Izabela Landsberger-Poznańska

Była jedną z córek Sary i Maurycego Poznańskich, urodzona w rodzinie zamożnych łódzkich fabrykantów. Jej dziadkami byli: Izrael Kalmanowicz Poznański i Markus Silberstein. Na mocy jej testamentu zostało w 1983 roku przekazanych do zbiorów muzealnych piętnaście obrazów i rysunków, jedna rzeźba, gobelin z przedstawieniem historii rodziny Silbersteinów, oraz cztery przedmioty rzemiosła artystycznego związane z judaistycznym kultem religijnym. W sali sztuki polskiej XIX i początku XX wieku w zamku rapperswilskim prezentowane są m.in. popiersie Sary Silberstein Poznańskiej, wykonane przez Henryka Glicensteina w białym marmurze z 1898 roku, gobelin z sześcioma scenami z historii rodziny Silbesteinów, pięć akwarel Juliana Ceglińskiego z widokami Kazimierza oprawionych we wspólną ramę, a także obrazy Ludwika Gędłka, Józefa Brandta oraz Józefa Chełmońskiego.

Izabela Landsberger - Poznańska (1901-1978))

Postaci
z tej samej instytucjiStała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika