Skip to main content

Jerzy Maria Langman

Historyk sztuki, kolekcjoner, znawca archeologii chrześcijańskiej, pisarz.

Jerzy Maria Langman

Ksiądz profesor Jerzy Maria Langman, ur. 31 lipca 1903 r. w Krakowie, zm. 18 stycznia 1982 r. w Rzymie. Syn polskiego artysty-rzeźbiarza Zygmunta Langmana. W okresie plebiscytu na Górnym Śląsku został zaangażowany do pracy w Muzeum Śląskim w Katowicach. Jednocześnie studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie podjął pracę w Polskim Radiu w Katowicach.

Przed wybuchem II wojny światowej wyjechał do Warszawy, gdzie został prowadzącym ogólnopolskich audycji religijnych. W okresie II wojny światowej był więziony w obozach koncentracyjnych w Mauthausen-Gusen i Buchenwaldzie. Po wojnie wyjechał do Rzymu, gdzie rozpoczął studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W 1951r. przyjął święcenia kapłańskie. W 1947 r. uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim doktorat z historii sztuki. Następnie podjął studia w Papieskim Instytucie Archeologii Chrześcijańskiej, które zwieńczył obroną doktoratu w 1960 r. W latach 1960-1970 wykładał archeologię chrześcijańską na Angelicum, a w latach 1970-1978 na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie.

Erudyta i kolekcjoner - w Rzymie zgromadził wiele dzieł sztuki pochodzących od artystów mieszkających na Zachodzie. Dzieła te były eksponowane na trzech kolejnych wystawach w Rzymie. Po śmierci Jerzego Langmana pewna część jego kolekcji została przekazana (przez wykonawców testamentu i rodzinę) w 1990 r. do rzymskiego Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu. Spuściznę tę stanowi zbiór ponad stu eksponatów. Są to m.in. obrazy Ernesta Kosmowskiego, Kazimierza Zielenkiewicza, Bronisława Mazura, Adama Bunsch, Krystyny Wróblewskiej i stosunkowo duży zbiór rzeźb: Zygmunta Langmana, Tomasza O. Sosnowskiego, Piusa Welońskiego.

Postaci
z tej samej instytucji



Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika