Skip to main content

Stefan Wylężek

Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii

Stefan Wylężek

Ks. prałat Stefan Wylężek (ur. 1948) – Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii (Wikariusz Delegat dla Polaków w Anglii i Walii).

W 1966 roku ukończył Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach, następnie rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Seminarium Śląskim w Krakowie i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1973 roku w Katowicach, po czym rozpoczął posługę duszpasterską w parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach. W 1976 roku obronił licencjat z teologii na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W latach 1977–1982 odbył studia licencjackie z filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lowańskim w Belgii (Université Catholique de Louvain).

Od 1986 roku pracował w Fundacji Jana Pawła II w Rzymie jako wicedyrektor Polskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej, a od 1995 roku jako dyrektor tej instytucji. Rok później został mianowany na administratora Fundacji Jana Pawła II. W latach 1987–2007 był organizatorem Uniwersytetu Letniego Kultury Polskiej w Rzymie. W 1998 nadano mu godność Kanonika Honorowego Kapituły Katedralnej w Katowicach oraz otrzymał nominację na Kapelana Jego Świątobliwości, zaś w 2010 roku – na Prałata Honorowego. Następnie z powołania Konferencji Episkopatu Polski i Episkopatu Anglii i Walii został Rektorem PMKwAW (Wikariusz Delegat dla Polaków w Anglii i Walii).

W 2012 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Rok później otrzymał tytuł doktora honoris causa filozofii Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (PUNO) w Londynie. W roku 2017 został uhonorowany Wielkim Krzyżem Pro Piis Meritis Nuncupatam Zakonu Maltańskiego.

Jest autorem i współredaktorem 30 książek wydawanych przez Polski Instytut Kultury Chrześcijańskiej oraz współorganizatorem 16 sympozjów naukowych poświęconych problematyce wiary i kultury. Od 1995 roku rzecznik międzynarodowy redakcji kwartalnika „Ethos” wydawanego przez Instytut Jana Pawła II Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Fundację Jana Pawła II. W latach 1987–2003 pracował jako redaktor naczelny „Kroniki Rzymskiej”.

Postaci
z tej samej instytucji



Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika