Skip to main content

Zdzisław Jagodziński

Wieloletni kierownik Biblioteki Polskiej POSK w Londynie. Polski bibliotekarz i historyk emigracyjny.

Zdzisław Jagodziński - Biblioteka Polska POSK w Londynie

Zdzisław Konstanty Jagodziński ur. 14 stycznia 1927 w Białokrynicy, zm. 5 marca 2001 w Londynie – polski bibliotekarz i historyk emigracyjny.


W latach 1940–1941 deportowany wraz z matką do Kazachstanu (ojciec zesłany do gułagu). W 1941, po uwolnieniu wstąpił do Szkoły Junaków w Tockoje, w składzie Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, a po ewakuacji do Iranu i Palestyny - w składzie Armii Polskiej na Wschodzie. Tamże zdaje też egzamin maturalny w 1947.

W tym samym roku rodzina przeprowadza się do Wielkiej Brytanii, gdzie Jagodziński rozpoczyna studia na National University of Ireland. Kontynuuje je na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie (mgr 1963 - Anglia wobec sprawy polskiej w okresie powstania poznańskiego 1848 roku), gdzie w 1972 roku broni doktorat przygotowany pod kierunkiem generała Mariana Kukiela (Anglia wobec sprawy polskiej w okresie Wiosny Ludów 1848-1849). Od kwietnia 1970 pracuje w Bibliotece Polskiej w Londynie – 1970-1973 jest zastępcą kierownika. Po nagłej rezygnacji wieloletniej dyrektorki dr Marii Danilewicz-Zielińskiej – 1 października 1973 przejął jej funkcję.

Jednocześnie publikuje artykuły w „Dzienniku Polskim i Dzienniku Żołnierza”, „Tygodniu Polskim” (ok. 250) i min. „Pracach Kongresu Kultury Polskiej”, „Tekach Historycznych”, „Orle Białym”, „Kwartalniku Kresowym”, „Pamiętniku Literackim”, „Zeszytach Katyńskich”.

Angażował się też w wspieranie opozycji w PRL – wykorzystywał liczne kontakty krajowe do przekazywania wiadomości Sekcji Polskiej RWE. W latach 1974-1989 placówka, którą kierował była największym punktem rozdawnictwa książek i czasopism emigracyjnych dla Polaków z kraju. Podpisał list pisarzy polskich na Obczyźnie, solidaryzujących się z sygnatariuszami protestu przeciwko zmianom w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (List 59).

Zmarł 5 marca w swoim londyńskim mieszkaniu. Pogrzeb odbył się 28 marca 2001 w kościele św. Andrzeja Boboli z udziałem min. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego. Pochowany jest na cmentarzu North Sheen.
Zdzisław Jagodziński należał min. Towarzystwa Przyjaciół KUL, Instytutu Badań Zagadnień Krajowych, Polskiego Towarzystwa Historycznego w Wielkiej Brytanii, Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, Instytutu Polskiego i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie oraz Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie.

Był laureatem nagrody: im Juliana Godlewskiego, nadanej przez Polską Fundację Kulturalną w Raperswil (1987); Franciszka i Ireny Skowyrów, nadanej przez Instytut Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL (1994); im. Włodzimierza Pietrzaka, nadanej przez Civitas Christiana (1995); Lutetia, nadanej przez Polskie Stowarzyszenie Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie; im. Adama Mickiewicza dla bibliotekarza polskiego, nadanej przez East European Project (1999).
Posiadał następujące odznaczenia: Krzyż Oficerski (1989) i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, nadane przez prezydenta RP na uchodźstwie, Krzyż Kampanii Wrześniowej, Medal Polonia Mater Nostra Est przyznany przez Społeczną Fundację Pamięci Narodu Polskiego, Złoty Medal Żołnierzy Kresowych, Złotą Odznakę Związku Ziem Wschodnich RP, Medal „Za działalność na rzecz Polonii”, nadany przez Radę Porozumiewawczą Badań nad Polonią.

 

ŹRÓDŁO: WIKIPEDIA - Biogram Zdzisława Jagodzińskiego

Publikacje tego autora


Postaci
z tej samej instytucji



Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika