Skip to main content

Dr s. Emilia (Konstancja) Ehrlich

Anglistka, biblistka, sekretarka Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II, publicystka

Emilia Konstancja Ehrlich

Dr Siostra Emilia, (ur. 18 IV 1924 r. we Lwowie, zm. 14 XII 2006 w Krakowie). Do zgromadzenia Urszulanek Unii Rzymskiej wstąpiła 15 VIII 1945 r. i przyjęła imię zakonne s. Emilia od Najświętszego Serca Jezusowego. Po dwóch latach formacji złożyła profesję czasową, a w 1950 r. śluby wieczyste. W latach 1948–1951 studiowała filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1977 r. na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie uzyskała stopień doktora teologii. W zgromadzeniu pełniła różne funkcje: przez pierwsze lata (1951–1954) przebywała w Poznaniu, gdzie pracowała w liceum jako nauczycielka i wychowawczyni. Od 1954 do 1966 r. była zatrudniona we wrocławskim liceum, natomiast w 1968 r. (do 1977 r.) związała się z Krakowem: najpierw jako kierowniczka Diecezjalnego Instytutu Katechetycznego (1968–1969), później jako wykładowca Międzyzakonnego Wyższego Instytutu Katechetycznego (1973–1976). W latach 1977–2000 przebywała w Domu Generalnym w Rzymie. W 1979 r., po trzyletnich studiach w rzymskim Papieskim Instytucie Biblijnym, otrzymała stopień licencjata. W 1978 r. Jan Paweł II powierzył jej pracę w Sekretariacie Stanu (do 1988 r.)

Przez wiele lat była związana z watykańską Fundacją Jana Pawła II. W pierwszych latach jej istnienia (od 16 X 1981 r.) pełniła obowiązki sekretarza Rady Administracyjnej. Włączała się też w naukowo-kulturalną działalność Fundacji realizowaną przez Polski Instytut Kultury Chrześcijańskiej. W latach 1988–2000 powierzono jej troskę o prywatną biblioteką Papieża. W 1994 r. uczestniczyła jako sekretarz pomocniczy w Synodzie Biskupów poświęconym życiu konsekrowanemu. W Watykanie zajmowała się m.in. przygotowywaniem materiałów biblijnych wykorzystywanych później w dokumentach papieskich. Była też członkiem komisji odpowiedzialnej za zatwierdzanie i autoryzowanie przekładów pism K. Wojtyły powstałych przed jego wyborem na Stolicę Piotrową. Siostra Ehrlich współpracowała też z polską sekcją Radia Watykańskiego. Jest autorką kilku publikacji książkowych m.in. „Portret Jezusa i Jego Apostoła” (1988), „Biblijna ścieżka życia” (1991), „Apokalipsa, księga pocieszenia” (1996), „Wołanie o Chrystusa”.

Przed swoim powrotem do Polski w 2000 r., z posiadanych przez siebie materiałów wydzieliła część spuścizny, która została przekazana do rzymskiego Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II.

Postaci
z tej samej instytucji



Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika