Porta Polonica posiada w swoich zbiorach przede wszystkim zdigitalizowane materiały dotyczące Polaków w Niemczech ale także wiele oryginalnych eksponatów i kolekcji.
Głównym modułem portalu www.porta-polonica.de jest „Atlas Miejsc Pamięci Polaków w Niemczech”. Zgodnie z koncepcją Pierre’a Nory nie tylko rzeczywiste i geograficzne miejsca są obecne w pamięci zbiorowej jako miejsca pamięci (lieaux de memoire). Taką funkcję mogą również pełnić fikcyjne miejsca, postaci, biografie, wydarzenia, legendy, mity, literatura, dzieła sztuki, utwory muzyczne oraz wszelkie inne wytwory ludzkiego ducha trwale wpisane w pamięć zbiorową.
Spojrzenie na kulturę i historię Polaków w Niemczech dowodzi jednak, że niekiedy trudno jednoznacznie udowodnić zakorzenienie w zbiorowej pamięci. Porta Polonica działa więc w duchu szeroko rozumianego pojęcia miejsc pamięci, a Atlas Miejsc Pamięci jest regularnie aktualizowany i uzupełniany o kolejne źródła i odsyłacze.
Atlas ponadto ma być zachętą do debaty nad miejscami, które zatarły się w zbiorowej pamięci, tj. miejscami, wydarzeniami, zjawiskami kulturowymi i wydarzeniami historycznymi, które miały doniosłe znaczenie dla Polaków w Niemczech, lecz w wyniku zmian politycznych i historycznych zniknęły z pamięci lub świadomie zostały z niej wyparte. W ten sposób pragniemy zwrócić uwagę i przyczynić się do kształtowania nowego spojrzenia na kulturę pamięci.
Atlas Miejsc Pamięci jest uzupełniony o „Encyclopaedia Polonica”, tj. funkcjonalny, multimedialny Leksykon Kultury i Historii Polaków w Niemczech, koncentrujący się przede wszystkim na zagadnieniach, które trudno nazwać miejscami zbiorowej pamięci i które z tego właśnie powodu nie znalazły się w Atlasie.
Istotnym modułem portalu są również „Polskie Groby w Niemczech”. Ambitnym zadaniem jest umieszczenie tutaj możliwie wszystkich polskich grobów na obszarze dzisiejszej Republiki Federalnej, zarówno cywilnych jak i wojennych.
Bardzo popularną częścią portalu jest odsłona „Wystawy Online“. Dla lepszej orientacji został też wprowadzony moduł „Witryna“, w którym znajdują się praktycznie wszystkie teksty i bogaty materiał medialny. W zakładce Eksponaty prezentowane są zasoby kolekcji poloników podzielone na osiemnaście form i rodzajów eksponatów. Wszystkie części portalu są systematycznie rozwijane i uzupełniane.
W ten sposób portal internetowy www.porta-polonica.de sukcesywnie staje się mozaiką, a równocześnie archipelagiem pamięci (Michel Foucault) kulturowej i historycznej Polaków w Niemczech.