Skip to main content

Porta Polonica - Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech

Dokumentationsstelle zur Kultur und Geschichte der Polen in Deutschland

Porta Polonica - Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech
Cyfrowe Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech

Misja, Cele i Zadania

Cyfrowe Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech (Porta Polonica) bada, dokumentuje i udostępnia na portalu internetowym www.porta-polonica.de w trzech językach (polskim, niemieckim i angielskim) dziedzictwo kulturowe, historię i formy działalności Polaków w Niemczech.

Jednocześnie Centrum Dokumentacji definiuje się jako forum komunikacyjne i platforma do wymiany informacji w sferze nauki. W ten sposób przyczynia się do aktywnego współtworzenia kultury pamięci o Polakach w Niemczech.

IJPL Londyn POSK wystawa 1
Jedyna zachowana fotografia Domu Polskiego w Bochum na byłej Klosterstraße z około 1918 r.

ZBiory | Działalność

Porta Polonica posiada w swoich zbiorach przede wszystkim zdigitalizowane materiały dotyczące Polaków w Niemczech ale także wiele oryginalnych eksponatów i kolekcji.

Głównym modułem portalu www.porta-polonica.de jest „Atlas Miejsc Pamięci Polaków w Niemczech”. Zgodnie z koncepcją Pierre’a Nory nie tylko rzeczywiste i geograficzne miejsca są obecne w pamięci zbiorowej jako miejsca pamięci (lieaux de memoire). Taką funkcję mogą również pełnić fikcyjne miejsca, postaci, biografie, wydarzenia, legendy, mity, literatura, dzieła sztuki, utwory muzyczne oraz wszelkie inne wytwory ludzkiego ducha trwale wpisane w pamięć zbiorową.

Spojrzenie na kulturę i historię Polaków w Niemczech dowodzi jednak, że niekiedy trudno jednoznacznie udowodnić zakorzenienie w zbiorowej pamięci. Porta Polonica działa więc w duchu szeroko rozumianego pojęcia miejsc pamięci, a Atlas Miejsc Pamięci jest regularnie aktualizowany i uzupełniany o kolejne źródła i odsyłacze.

Atlas ponadto ma być zachętą do debaty nad miejscami, które zatarły się w zbiorowej pamięci, tj. miejscami, wydarzeniami, zjawiskami kulturowymi i wydarzeniami historycznymi, które miały doniosłe znaczenie dla Polaków w Niemczech, lecz w wyniku zmian politycznych i historycznych zniknęły z pamięci lub świadomie zostały z niej wyparte. W ten sposób pragniemy zwrócić uwagę i przyczynić się do kształtowania nowego spojrzenia na kulturę pamięci.

Atlas Miejsc Pamięci jest uzupełniony o „Encyclopaedia Polonica”, tj. funkcjonalny, multimedialny Leksykon Kultury i Historii Polaków w Niemczech, koncentrujący się przede wszystkim na zagadnieniach, które trudno nazwać miejscami zbiorowej pamięci i które z tego właśnie powodu nie znalazły się w Atlasie.

Istotnym modułem portalu są również „Polskie Groby w Niemczech”. Ambitnym zadaniem jest umieszczenie tutaj możliwie wszystkich polskich grobów na obszarze dzisiejszej Republiki Federalnej, zarówno cywilnych jak i wojennych.

Bardzo popularną częścią portalu jest odsłona „Wystawy Online“. Dla lepszej orientacji został też wprowadzony moduł „Witryna“, w którym znajdują się praktycznie wszystkie teksty i bogaty materiał medialny. W zakładce Eksponaty prezentowane są zasoby kolekcji poloników podzielone na osiemnaście form i rodzajów eksponatów. Wszystkie części portalu są systematycznie rozwijane i uzupełniane.

W ten sposób portal internetowy www.porta-polonica.de sukcesywnie staje się mozaiką, a równocześnie archipelagiem pamięci (Michel Foucault) kulturowej i historycznej Polaków w Niemczech.

MABPZ

Porta Polonica - Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech bierze regularnie czynny udział w kolejnych sesjach Stałej Konferencji Muzów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie począwszy od roku 2015.

 zastepcze foto postaci MABPZ
Dzisiejszy widok byłej Klosterstraße (z jeszcze widocznym napisem reklamowym na ścianie „Bank Robotników”)

Historia

Powstanie Centrum Dokumentacji w 2013 r. związane jest z inicjatywą Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu obradującego w 2011 r. z okazji 20 rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaźni. Centrum jest finansowane przez władze federalne w Niemczech (Beauftragte der Bundesregierung für Kultur und Medien, BKM) na czas nieograniczony i działa jako niezależna i samodzielna instytucja na podstawie uchwały niemieckiego Bundestagu. Podmiotem prawnym Porta Polonica jest Muzeum Przemysłu LWL w Dortmundzie (LWL-Industriemuseum Dortmund).

Porta Polonica ma się już niebawem wprowadzić do symbolicznego „Domu Polskiego” w Bochum. Budynek z obecnym adresem Am Kortländer 6 jest od 1922 r. siedzibą Związku Polaków w Niemczech spod znaku Rodła. Należy do historycznego ciągu ulicznego byłej Klosterstraße. Tutaj znajdowało się przed ok. 100 laty ruchliwe centrum polskiego życia, które było znane daleko poza granicami miasta Bochum. Jeszcze dzisiaj „Kuźnia Bochumska” jest wskazywana jako przykład prężnej organizacji Polonii. Finasowanie tego przedsięwzięcia przez Państwo Niemieckie i Land NRW (Północna Nadrenia-Westfalia) jest zabezpieczone, całość znajduje się w trakcie realizacji.

05 JP2 Rzym pracownicy
Proporczyk polskiego młodzieżowego zespołu śpiewu-muzyki-tańca "Orzeł Biały" (1961-1985) z Braunschweigu, z Hildesheimi z Hannoveru, 1970 r.
IJPL Londyn POSK pracownicy wolontariusze
Święto na zamku w Hambach w 1932 r. – symbol pojednania polsko-niemieckiego z okresu Wielkiej Emigracji
07 Muzem polskie ameryka ludzie
Stefan Szczagieł, Z cyklu „Urban Spaces“ (Przestrzenie miejskie), 2005-2009, 

„Warschau, Brücke“ (Warszawa, Most), Inkjet Photo Print, 60 x 170 cm (nakład: 10 egz.).
Copyright: Stefan Szczygieł. Dzięki uprzejmości: Claus Friede*Contemporary Art, Hamburg

07 Muzem polskie ameryka ludzie
Stefan Szczagieł,  Z cyklu „Urban Spaces“, 2005-2009,

„Paris, Notre Dame“ (Paryż, Katedra Notre Dame), Inkjet Photo Print, 95 x 240 cm
Copyright: Stefan Szczygieł. Dzięki uprzejmości: Claus Friede*Contemporary Art, Hamburg

KONTAKT & INFO


ADRES

Porta Polonica
Am Rübenkamp 4
D 44793 Bochum
Deutschland

telefon & email

T: +49 (234) 2395 3731
E2: info AT porta-polonica.de

www.porta-polonica.de →

FORMULARZ KONTAKTOWY

Postaci
Współczesne | Historyczne | Autorzy Publikacji


Publikacje & Aktualności


Sesje MABPZ | Uczestnictwo


45 | 2023
Szwajcaria
44 | 2022
Polska
41 | 2019
Polska
40 | 2018
Francja
39 | 2017
USA
38 | 2016
Wielka Brytania
37 | 2015
Szwajcaria

Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika