Skip to main content

Marek Żebrowski

Wybitny muzyk i kompozytor | Dyrektor Programowy i Edytor Wykonawczy Polish Music Center w Los Angeles

Marek Żebrowski

Marek Żebrowski, ur. w Poznaniu, rozpoczął swą muzyczną edukację w wieku pięciu lat. Po ukończeniu (z wyróżnieniem) poznańskiego Liceum Muzycznego, rozpoczął studia muzyczne we Francji, kontynuując je w New England Conservatory of Music w Bostonie, gdzie obronił licencjant i pracę magisterską.

Okrzyknięty „mocnym i niezwykle umuzykalnionym” przez gazetę The Boston Globe, oraz „silnym i dostojnym” przez the Washington Post, otrzymał niezwykle przychylne przyjęcie przez światową prasę muzyczną już na początku swojej kariery.

Rozpoczął ją jako solista recitalowy, występując także z orkiestrami symfonicznymi. W jego dorobku znalazły się m.in. utwory Bacha, Beethovena, Chopina, Debussy’ego, Scrabina i Prokofiewa nagrane dla Polskiego Radia oraz twórczość Ravela i Prokofiewa zarejestrowana dla niemieckiego Apollo Records. Jego występy i kompozycje znalazły się także w portfolio wytwórni Titanic Records i Harmonia Mundi.

W uzupełnieniu muzycznej kariery pianisty i kompozytora, Marek Żebrowski wykłada też muzykę na szeregu uczelni wyższych w Stanach Zjednoczonych. Udziela się również w Boston Book Review.

Na stałe mieszka w Los Angeles.

Od 2005 roku związany jest z Polish Music Center przy Uniwersytecie Południowej Kalifornii (University of Southern California), gdzie pełni funkcje: Dyrektora Programowego (Program Director) oraz Edytora Wykonawczego (Editor-in-Chief) tejże instytucji.

Z racji pełnionych funkcji w PMC, jest częstym gościem i prelegentem na kolejnych sesjach Stałej Konferencji MABPZ.

Odznaczony m.in. Srebrnym Medalem Gloria Artis oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Publikacje tego autoraStała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika