Skip to main content

Władysław Stępniak

Polski historyk i archiwista, b. Dyrektor Archiwów Państwowych | Gość – prelegent Stałej Konferencji MABPZ z ramienia NDAP.

Prof. Władysław Stępniak

Prof. Władysław Jakub Stępniak (ur. 26 października 1948 w Lublińcu) – polski historyk, w latach 2011–2016 naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.

Absolwent VI Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie (1967)[2]. W 1973 ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Łódzkim. Na tej samej uczelni w 1977 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na podstawie pracy Polityka zagraniczna Jugosławii w latach 1948–1950. W 1999 uzyskał stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Warszawskim na podstawie rozprawy dotyczącej działalności dyplomacji polskiej na Bałkanach w latach 1918–1926. W 1973 był stypendystą wydziału politologii Uniwersytetu w Belgradzie.

Pracował na stanowisku profesora nadzwyczajnego Akademii Świętokrzyskiej, przekształconej następnie w Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach. Był profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, został również członkiem Międzynarodowego Komitetu Doradczego Programu UNESCO Memory of the World oraz Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. Objął funkcję eksperta Rady Europy do spraw oceny stanu zachowania dóbr kultury na obszarze byłej Jugosławii.

Od 1976 pracował w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, następnie do 1997 w Archiwum Głównym Akt Dawnych, początkowo jako zastępca dyrektora, a następnie dyrektora. Od 1997 zatrudniony na stanowiskach kierowniczych w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych – jako pierwszy zastępca naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych, następnie jako jego doradca. 10 sierpnia 2011 stanął na czele tej instytucji. Funkcję naczelnego dyrektora pełnił do 1 lutego 2016.

Wielokrotnie zapraszany w charakterze prelegenta na poszczególne sesje Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie z ramienia Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

TEKST: WIKIPEDIA →

FOTO: © WIKIPEDIA by Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, CC BY-SA 3.0 pl →

Publikacje tego autora


Postaci
z tej samej instytucjiStała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika