Skip to main content

Dominik Morawski

Dziennikarz i watykanista | Gość Stałej Konferencji MABPZ (Rzym)

Dominik Morawski

Dominik Dzierżykraj-Morawski (ur. 20 grudnia 1921 w Poznaniu, zm. 17 lipca 2016 w Józefowie) – polski publicysta, dziennikarz, aktor, działacz społeczny.

Studiował na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego (dyplom w 1945). W latach 1946–1947 sekretarz Karola Popiela. Współzałożyciel Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Od 1958 przebywał w Ameryce jako stypendysta Fundacji Forda. Od 1963 na emigracji, mieszkał w Rzymie. [...] W 1971 uzyskał obywatelstwo włoskie. Od 1973 do 1987 był rzymskim korespondentem paryskiej "Kultury", a od 1982 watykańskim korespondentem sekcji polskiej BBC. Po 1989 odwiedzał Polskę, do której powrócił na stałe w 2003.

Członek Komitetu Informacji i Inicjatyw na Rzecz Pokoju (COMIN). Watykanista, specjalista od krajów Europy Środkowo-Wschodniej, opozycji antykomunistycznej i roli Kościoła katolickiego, publikował w prasie włoskiej ("Il Giornale", "Corriere della Sera, "La Nazione", "Il Messaggero", "L'Avvenire"), amerykańskiej ("Inside the Vatican") i polskiej ("Ład", "Konfrontacje", "Młoda Polska"). Współpracował też z włoskim radiem publicznym RAI, zajmując się tam sprawami wschodnioeuropejskimi.

Gościnnie na sesjach Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie.

FOTO: WIKIPEDIA, By Mariusz Kubik - Praca własna, CC BY 3.0 →

Publikacje tego autora


Postaci
z tej samej instytucjiStała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika