Skip to main content

Polish Music Center | USC Thornton

Polish Music Center, University of Southern California, Los Angeles

Polish Music Center | USC Thornton
Archiwum i biblioteka
Mecenat i promocja polskiej muzyki na całym świecie

Misja, Cele i Zadania

Misją Polish Music Center w Los Angeles (PMC) jest popularyzacja i rozpowszechnianie wiedzy o muzyce polskiej, jej bogactwie i historii poprzez działalność wydawniczą oraz organizację koncertów i wydarzeń jej poświęconych.

Dodatkowo Centrum pełni funkcję archiwum i centrum badawczego,którego zadaniem jest gromadzenie, zabezpieczanie i udostępnianie archiwaliów związanych z polską muzyką wieku XX i XXI.

Historia

Polish Music Center zostało założone w 1985 r. przez Wandę i Stefana Wilk dzięki ich początkowej darowiźnie 100 tys. USD wkrótce przekształconej w Fundusz Powierniczy. Oficjalne otwarcie nowej instytucji nastąpiło w styczniu 1985 roku w obecności słynnego polskiego kompozytora Witolda Lutosławskiego.

Początkowo Centrum otrzymało niewielki pokój w piwnicach kościoła akademickiego USC. Wkrótce jednak okazało się, iż powiększające się zbiory wymagały przeniesienia do bardziej odpowiednich pomieszczeń. W 1987 r. otrzymało własną, znacznie większą siedzibę na terenie uniwersyteckiego kampusu, gdzie mieści się do dzisiaj.

Od chwili otwarcia do dnia dzisiejszego początkowy fundusz założycielski wzrósł znacząco dzięki kolejnym hojnym darowiznom m.in. rodziny Wilków, Witolda Lutosławskiego, Państwa Petrowicz, Państwa Halstead, Państwa Harris, dr. Heleny Nowickiej oraz Lottie Harasimowicz. Dzięki niemu oraz bieżącym, ciągle napływającym darowiznom, Centrum funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

PMC usc los angeles 02
Czytelnia Centrum Muzyki Polskiej USC w Los Angeles

Działalność

Poza funkcją stricte archiwalną, gromadzenia i zabezpieczenia manuskryptów, partytur i szeroko pojętej dokumentacji archiwalnej związanej z polską muzyką, ze szczególnym naciskiem na muzykę polską wieku XX i XXI, PMC pełni też funkcję domu wydawniczego oraz organizatora wydarzeń promujących muzykę polską.

Od chwili założenia do dnia dzisiejszego staraniem PMC ukazało się szereg wydawnictw poświęconych muzyce polskiej i jej historii.Zorganizowano także szereg wykładów, konferencji i sesji nagraniowych z udziałem najwyższej klasy wykładowców i muzyków. Wśród najbardziej znanych wymienić należy: Szymanowski Centennial (1982); Górecki Autumn (1997); Polish/Jewish/Music! International Conference (1998); Polish Manuscript Exhibition and Concert (2000); Polish Independence Day & Henry Vars Gala Celebration (2005); „Paderewski at 150” Lecture-Recital and Panel & “The Modern Immortal” Exhibit (2010); „New Generation” Concert (2011); Sounds from Behind the Iron Curtain conference and concert (2013); and „Measures & Frames” concert (2015).

Nagrania wielu z powyższych dostępne są do nabycia na kanale YouTube.

PMC usc los angeles 04
Krysta Close i wydawnictwa CMP w Los Angeles.
PMC usc los angeles 01
Budynek Biblioteki USC w Los Angeles.

Archiwum i Biblioteka

Pierwsze manuskrypty zostały przekazane do CMP w 1985 r. przez Stanisława Skrowaczewskiego i Witolda Lutosławskiego. W kolejnych latach zbiory wzbogaciły się o rękopisy Grażyny Bacewicz, Tadeusza Bairda, Szymona Laksa, Krzysztofa Meyera oraz dalsze darowizny Lutosławskiego, Krzysztofa Penderenckiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Warsa i Bronislawa Kapera. Tym samym archiwum PMC w Los Angeles stało się jednym z najbardziej prominentnych zbiorów tego typu na świecie.

Oprócz manuskryptów, w jego skład wchodzą także fotografie, pamiątki osobiste i korespondencja muzyków i kompozytorów polskich.

Zbiory uzupełniają książki, periodyki, nagrania dźwiękowe i magazyny muzyczne, często niedostępne poza granicami Polski. Wszystko dzięki hojnym darowiznom oraz bliskiej współpracy z wydawcami w Polsce.

PMC usc los angeles 03

B. dziekan USC Music School William Thompson wraz z Fundatorami PMC: Stefanem i Wandą Wilk oraz kompozytorem Witoldem Lutosławskim podczas spotkania zalożycielskiego PMC, styczeń 1985

PMC usc los angeles 05
Skan egzemplarza partytury Witolda Lutosławskiego ParolesTissees [zbiory archiwalne CMP USC LA]

MABPZ

Polish Music Center – USC Thornton w Los Angeles, USA stało się pełnoprawnym członkiem Stałej Konferencji MABPZ w roku 2016 na 38. Sesji Konferencji w Londynie.

Na tejże sesji, Marek Żebrowski, dyrektor Polish Music Center odegrał recital fortepianowy dla delegatów i gości Konferencji.

KONTAKT & INFO


ADRES

Polish Music Center
USC Thornton School of Music
840 West 34th Street
Los Angeles, CA 90089
USA

telefon, email & WEB

T: +1 213 821 1356
E: polmusic AT usc.edu

www.polishmusic.usc.edu

FORMULARZ KONTAKTOWY

Postaci
Współczesne | Historyczne | Autorzy Publikacji


Publikacje & Aktualności


Sesje MABPZ | Uczestnictwo


46 | 2024
USA
45 | 2023
Szwajcaria
41 | 2019
Polska
40 | 2018
Francja
39 | 2017
USA
38 | 2016
Wielka Brytania

INSTYTUCJE w TYM SAMYM KRAJU



Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

The Polish Museum of America
Muzeum Polskie w Ameryce
984 N. Milwaukee Ave.
Chicago, IL. 60642
USA

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+1-773-384-3352 [ext. 2111]

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika