Skip to main content

Stefan Łodzieski

Działacz Kom. Obrony Narodowej, Kom. Wykonawczego Szkół Dokształcających i Polish Welfare Association.
Współorganizator i wiceprezes Kom. Narodowego Amerykanów Polskiego Pochodzenia.
Współzałożyciel i prezes Instytutu Piłsudskiego w Ameryce.

Stefan Łodzieski

Urodził się w 1882 r. w Wierzbnie. W 1902 r. przybył do Stanów Zjednoczonych i osiadł w Lakewood (Ohio). Od 1911 r. prowadził własną piekarnię, którą z czasem rozwinął w sieć sklepów „Lakewood Bakery”. Działał w Komitecie Obrony Narodowej i Komitecie Wykonawczym Szkół Dokształcających. Po zakończeniu I wojny światowe wspierał stowarzyszenie Polish Welfare Association, wydatnie wspomagając nowych emigrantów. Był jednym z głównych organizatorów Komitetu Narodowego Amerykanów Polskiego Pochodzenia, piastował funkcję jednego z dyrektorów organizacji. W 1943 r. został skarbnikiem, a w latach 1946-1951 był wiceprezesem KNAPP. Ofiranie wspierał działalność KANPP umożliwiając stałe wydawanie „Biuletynu Organizacyjnego KANPP” oraz finansował akcję zamieszczenia płatnych ogłoszeń w prasie amerykańskiej. Należał do założycieli Instytutu Józefa Piłsudskiego w 1943 r. Od grudnia tego roku był Członkiem Dożywotnim Instytutu, a w latach 1944-1951 jego prezesem. Parokrotnie wspomagał Instytut większymi donacjami. Zmarł 24 kwietnia 1951 r. w Cleveland i tam został pochowany.

Postaci
z tej samej instytucji



Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika