Skip to main content

Zdzisław Pietrzyk

Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie

Zdzisław Pietrzyk

Prof. Zdzisław Pietrzyk (ur. 1957 w Ostrowcu Świętokrzyskim) – polski historyk, dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej od 2003 r. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, doktorantem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego 1989. Habilitację uzyskał na Wydziale Historycznym UJ 1999 a tytuł profesora w 2006 r.

Pełnione funkcje
  • Członek Polskiej Akademii Umiejętności
  • Profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Jagiellońskim, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej; Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa
  • Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej od 2003 r.
  • Przewodniczący Rady Programowej Książnicy Cieszyńskiej;
  • Przewodniczący Rady Fundacji Polskiej Biblioteki Internetowej;
  • Członek Krajowej Rady Bibliotecznej;
  • Przewodniczący Rady Naukowej Biblioteki Narodowej

W 2013 r. za wybitne zasługi w pracy naukowo badawczej w dziedzinie historii piśmiennictwa i źródeł historycznych, za działalność na rzecz zachowania dziedzictwa narodowego został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, którym prezydent Bronisław Komorowski udekorował go 26 lutego 2013 r. w czasie uroczystości w 85. rocznicę podpisania przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego rozporządzenia o powołaniu Biblioteki Narodowej.

Od wielu lat uczestnik kolejnych sesji Stałej Konfrencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Autor wielu publikacji - referatów wygłoszonych na tychże sesjach.

Źródło: WIKIPEDIA

Publikacje tego autora


Postaci
z tej samej instytucjiStała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika