Skip to main content

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce

Józef Pilsudski Institute of America

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce
Archiwum, Biblioteka, Galeria i Placówka Naukowo - Badawcza
IJPA 05 WEB budynek front
Siedziba Instytutu Józefa Piłsudskiego w nowojorskiej dzielnicy Greenpoint.

Historia

Instytut Józefa Piłsudskiego powstał 4 lipca 1943 r. w Nowym Jorku, jest instytucją niedochodową, działającą według prawa amerykańskiego. Wśród założycieli, oprócz znanych działaczy polonijnych, takich jak: Franciszek Januszewski, Maksymilian Węgrzynek i Lucjan Kupferwasser znaleźli się polscy uchodźcy wojenni, którzy w II Rzeczypospolitej zajmowali ważne stanowiska państwowe: Henryk Floyar-Rajchman – były minister przemysłu i handlu, Ignacy Matuszewski - były poseł na Węgrzech i minister skarbu oraz Wacław Jędrzejewicz - były minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego. Nowa placówka nawiązywała do tradycji utworzonego w 1923 r. w Warszawie Instytutu Badania Najnowszej Historii Polski (nazwanego po śmierci Marszałka jego imieniem).

Instytut stał się depozytariuszem pochodzącego z Instytutu w Warszawie tzw. Archiwum Belwederskiego uratowanego z płonącej Warszawy w 1939 r. Zasoby archiwalne i biblioteczne rosły z latami. Najobszerniejszą część zbiorów, o kapitalnej wartości historycznej, tworzą akta pozyskane już na terenie Stanów Zjednoczonych. Dokumentują one działalność Polonii na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, zawierają materiały pozostałe po wielu wybitnych mężach stanu, politykach i wojskowych. Dzięki aktywności i ofiarności Polonii amerykańskiej, Instytut powiększał swoje zbiory: archiwalne, biblioteczne, numizmatyczne i obrazów. Obecnie archiwum liczy ponad milion dokumentów i jest wzbogacane dzięki dokumentom przekazywanym przez osoby prywatne i instytucje polonijne, a zbiory biblioteczne rosną głównie dzięki darom Biblioteki Narodowej i Instytutu Pamięci Narodowej. Kolekcja obrazów składa się z prac znanych polskich artystów: Wyczółkowskiego, Gierymskiego, Wyspiańskiego, Fałata i Kossaków i w sumie liczy ponad 200 prac.

IJPA 07 web popiersie JP
Marszłaek Józef Piłsudski, ze zbiorów IJPA

Pierwsze lata działalności były dla Instytutu okresem walki o przetrwanie. Było ono możliwe głównie dzięki założycielom, kolejnym prezesom i dyrektorom, którzy ofiarowali swój czas, pracę i niejednokrotnie fundusze. Podobnie jak wtedy, tak i dziś działalność Instytutu w dużej mierze opiera się na pracy wolontariuszy, a podstawą finansowania placówki są składki członkowskie i darowizny. Mimo trudności finansowych Instytut rozwijał się. Odbywały się zjazdy i odczyty naukowe, wystawy, ukazywały publikacje o charakterze źródłowym, wspomnienia znanych postaci życia politycznego: Juliusza Łukasiewicza – byłego ambasadora RP w Paryżu i Józefa Lipskiego – byłego ambasadora RP w Berlinie. Z czasem Instytut zaczął przyznawać nagrody za prace historyczne i fundować stypendia dla młodych, niezależnych naukowców.

W Instytucie w początkowym okresie działalności nie było zawodowych archiwistów, którzy sprawowaliby merytoryczną opiekę nad całością zasobu. Zbiory były jednak przez cały czas dobrze zabezpieczone i udostępniane. Dodatkowo w latach 70-tych większość najważniejszych archiwaliów została zmikrofilmowana. Dzięki zmianom zaistniałym w Polsce po 1989 r. powstała możliwość podjęcia współpracy z polskimi instytucjami i środowiskami archiwalnymi: Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych i Biblioteką Narodową, Instytutem Pamięci Narodowej. Instytut korzysta także z grantów Senatu RP i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Misja, Cele i Zadania

Misją Instytutu jest:

Gromadzenie, przechowanie i konserwacja dokumentów i innych materiałów historycznych dotyczących Polski i Polonii. Udostępnianie zbiorów badaczom. Prowadzenie badań z dziedziny współczesnej historii Polski i Polonii. Popularyzacja historii i kultury polskiej

IJPA 01 WEB sala glowna
Główna sala Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce.
IJPA 02 WEB sala glowna 2
Sala glowna Instytutu - widok na galerię obrazów.
IJPA 03 WEB archiwum magazyny
Magazyny Archiwalne IJP Nowy Jork.

DZIAŁALNOŚĆ

Od początku 2009 r. realizowany jest projekt digitalizacji kolekcji z archiwum Instytutu. Instytut digitalizuje najważniejsze zbiory archiwalne, które dostępne są online na www.pilsudski.org. Materiały online wzbogacone są o tematyczne wystawy a od 2016 roku dostępny jest portal edukacyjny www.poznajhistorie.org przeznaczony dla nauczycieli i uczniów szkół polonijnych. Co roku ze zbiorów Instytutu korzystają badacze z całego świata, studenci, filmowcy i osoby zajmujące się genealogią. Instytut realizuje także kwerendy korespondencyjnie.

Od lat Instytut jest placówką promieniującą polskością, otwartą dla ludzi ciekawych Polski i jej kultury. Odbywają się sympozja naukowe, obchody polskich świąt narodowych, gale rozdania nagród, spotkania z historykami, prezentacje książek, projekcje filmów dokumentalnych, prezentowane są wystawy i organizowane są kiermasze książek. Rozwija się działalność edukacyjna, prowadzone są lekcje historii dla uczniów szkół polonijnych, warsztaty artystyczne dla dzieci, warsztaty metodyczne dla nauczycieli polonijnych. Instytut współpracuje z amerykańskimi szkołami publicznymi oferującymi program dwujęzyczny polsko-angielski. Bieżąca działalność placówki i bogate zbiory sprawiają, że Instytut jest żywą skarbnicą wiedzy o Polsce i Polonii amerykańskiej.

IJPA 14 WEB pracownicy wolontariusze
Pracownicy i Wolontariusze IJPA

KONTAKT & INFO


ADRES

Józef Piłsudski Institute
for Research in Modern History of Poland, Inc.
138 Greenpoint Avenue
Brooklyn, NY 11222
USA

telefon, email & WEB

T:+1-212-505-9077
E: office AT pilsudski.org

www.pilsudski.org

FORMULARZ KONTAKTOWY

Postaci
Współczesne | Historyczne | Autorzy Publikacji


Publikacje & Aktualności


Sesje MABPZ | Uczestnictwo


45 | 2023
Szwajcaria
44 | 2022
Polska
41 | 2019
Polska
40 | 2018
Francja
39 | 2017
USA
38 | 2016
Wielka Brytania
37 | 2015
Szwajcaria
36 | 2014
Włochy
35 | 2013
Węgry
34 | 2012
Polska
33 | 2011
Szwajcaria
32 | 2010
Polska
31 | 2009
Francja
30 | 2008
Włochy
29 | 2007
Wielka Brytania
28 | 2006
Węgry
27 | 2005
Francja
26 | 2004
Polska
25 | 2003
Szwajcaria
24 | 2002
Wielka Brytania
21 | 1999
Włochy
20 | 1998
Szwajcaria
13 | 1991
Szwajcaria

INSTYTUCJE w TYM SAMYM KRAJU



Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika