Skip to main content

4

Sesja Stałej Konferencji MABPZ

IV - 4. Sesja Stalej Konferencji MABPZ
IV
1982
Londyn,
18 wrzesień 1982 → 19 wrzesień 1982
Kolekcje historyczne w zbiorach muzealnych

Sesja | Obrady


Obrady | Nowi członkowie, stan wojenny w Polsce...

W toku obrad IV Sesji w skład Stałej Konferencji przyjęto Bibliotekę Polską w Montrealu, drugą z kolei instytucję członkowską.

W części obrad poświęconej sprawozdaniom poszczególnych instytucji wiele z nich podkreślało, że po wprowadzeniu w grudniu 1981 r. w Polsce stanu wojennego, rok 1982 przyniósł znaczny wzrost zainteresowania działalnością placówek związanych z polską emigracją polityczną. Tak np. przez Bibliotekę Polską w Paryżu przewinęło się w ciągu roku znacznie więcej osób niż zwykle — ponad 4 tys., w tym bardzo wiele młodych z kraju. Muzeum w Rapperswilu odnotowało też dużo większą frekwencję, w tym stutysięcznego zwiedzającego od chwili otwarcia muzeum w 1975 r. W muzeum przez całe lato otwarta była wystawa fotograficzno-dokumentacyjna o „Solidarności” i stanie wojennym w Polsce. Wydatnie wzrosła też — do 1600 osób — liczba członków Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Polskiego. Wzrost frekwencji i zainteresowania wystąpił też w Muzeum Księży Marianów w Fawley Court, zamku w Montrésor i innych instytucjach. W Bibliotece Polskiej w Londynie otwarto dział druków o „Solidarności”. W sprawozdaniach wskazywano też liczne przykłady kontynuacji oraz rozwoju kontaktów i współpracy między instytucjami członkowskimi Stałej Konferencji w różnych krajach.

Sympozjum w Instytucie Sikorskiego

Pozytywnie oceniono zorganizowane w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w okresie międzysesyjnym sympozjum biblioteczne i uznano za celowe organizowanie podobnych przedsięwzięć również w przyszłości.

Wystawa z okazji 300. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej

W związku z tym, że na wrzesień 1983 r. zapowiedziano zorganizowanie w Londynie Zjazdu Polonii Jutra, a wkrótce potem w Wiedniu, w znaczącej skali, uroczystości 300. rocznicy odsieczy tego miasta, postanowiono, że kolejna sesja Stałej Konferencji odbędzie się w Muzeum Księży Marianów w Fawley Court bezpośrednio przed zjazdem londyńskim. W tym czasie Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego miał zorganizować dużą wystawę poświęconą odsieczy Wiednia, przy możliwie dużym udziale pozostałych instytucji członkowskich, tak aby można było uznać tę wystawę za pierwsze duże wspólne przedsięwzięcie Stałej Konferencji.

LISTA REFERATÓW | PUBLIKACJI


CZYTAJ | POBIERZ (opublikowane online) z sesji: 1982 - IV

LP

Autor(zy)

Tytuł referatu

Publikacja online

1

Zdzisław Jagodziński

Kolekcja wydawnictw niezależnych w Bibliotece Polskiej w Londynie

X

2

Henryk Lipiński

Portrety sławnych Polaków w Muzeum Fawley Court

X

3

Zygmunt Stankiewicz

Odnowione Muzeum Kościuszki w Solurze

X

4

Juliusz L. Englert

Ryngrafy polskie

X

5

Janusz Morkowski

Wystawa dokumentacji „Solidarności” w Muzeum w Rapperswilu

X

6

Lina Skórka

Biblioteka i archiwum w zamku w Montrésor

X

7

Jerzy Mond

Akcja kulturalna Towarzystwa Historyczno-Literackiego

X

8

Krzysztof Barbarski

Kolekcja odznak wojskowych w zbiorach Muzeum Instytutu im. gen. Sikorskiego

X

Publikacje & Aktualności


Publikacje

Aktualności

Organizatorzy


Uczestnicy


POZOSTAŁE SESJE w TYM KRAJU


2016
2007
2002
1994
1992
1989
1985
1983

Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika